ایران، تهران، میدان اقدیسه ، خیابان اراج ، خیابان 22 بهمن ، بیمارستان نیکان
با ما تماس بگیرید: 09123802850 - 02129121060

جراحي زيبائي بيني

رینوپلاستی از دو کلمه یونانی Rhinose  به معنی بینی  و  Plastikos به معنی شکل دادن و فرم دادن تشکیل شده است. رینوپلاستی ، یک نوع جراحی پلاستیک است که برای بهبود عملکرد بینی (از لحاظ تنفسی) و همچنین بهبود فرم ظاهری بینی انجام می گیرد و به همین دلیل جراحی زیبایی به حساب می آید.

این اولین بار توسط آقای Sushruta  حدودا ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در هند قدیم انجام شده است. در آن زمان بعنوان مجازات ، بینی جنایتکاران را می بریدند که آقای  Sushruta برای اولین بار جهت ترمیم بینی ، از پوست پیشانی استفاده کرد و اولین رینوپلاستی بشکل جدید در سال ۱۹۸۷ توسط Oriando از طریق داخل بینی انجام شد.

این عمل سالهای زیادی است که در ایران انجام می گیرد وشایع ترین عمل جراحی زیبایی در ایران می باشد.

رینوپلاستی توسط چه متخصصانی انجام می گیرد؟

 

این عمل توسط جراحان گوش و حلق و بینى (ENT) ، جراحان پلاستیک و ترمیمى ، جراحان فک و صورت و اخیراً جراحان عمومى در کشور ما انجام مى شود. در بین تخصص هاى فوق جراحانى موفق ترند که آشنایى بیشترى با فونکسیون و اعمال فیزیولوژییک بینى ( ایجاد راه هوایى ، حس بویایى ، تنظیم دما ، تنظیم رطوبت ، تصفیه ذرات هوا و نقش در تکلم ) دارند و در حین انجام این عمل توجه خاص به حفظ عملکرد و فیزیولوژى بینى داشته باشند و در عین حال با استفاده از علم زیبایى شناسى علاوه بر ایجاد تناسب در خود بینى، ارتباط خوشایندترى را بین بینى و دیگر اجزاى صورت برقرار کنند.

آیا رینوپلاستى یک کار درمانى است ؟

 

از جنبه هاى متفاوتى مى توان به این موضوع نگاه کرد در مواردى که بیمار مشکلات تنفسى دارد و در عین حال ظاهر بینى هم اشکال دارد انجام جراحى و بهبود وضیعت تنفس از طریق بینى یک عمل درمانى بحساب مى آید. از یک جنبه دیگر هم مى توان به موضوع نگاه کرد؛ کسانى که مشکل ظاهرى دارند بعضاً از احساس کمبود و یا عدم اعتماد به نفس رنج مى برند که اگر این عدم اعتماد به نفس را یک مشکل روحى به حساب بیاوریم و بعد از عمل جراحى این اعتماد به نفس به بیمار برگردانده شود به گونه اى مى توان آن را یک نوع کار درمانى محسوب نمود.

آیا رینوپلاستى تاثیرى روى نحوه زندگى افراد دارد ؟

بهبود وضعیت ظاهرى و کارهایى که براى زیباتر شدن انجام مى شود زمانى فقط محدود به افراد مشهور و ثروتمند بود ولى اخیراً این امر جنبه عمومى ترى پیدا کرده است. شواهد زیادى وجود دارد که انجام رینوپلاستى براى اکثریت افرادى که تحت این عمل قرار گرفته اند منجر به بهتر شدن وضیعت و کیفیت زندگى آنها شده است. این امر شاید بخاطر این باشد که افرادى که با ظاهرشان مشکل دارند مقدار زیادى از انرژى و روحیه خود را در هنگام کارکردن از دست مى دهند و بعد از عمل جراحى با انرژى و انگیزه بیشتر و روحیه بهترى به کار مى پردازند و این موضوع منجر به پیشرفت بیشترشان در کار شده و مورد توجه بیشترى قرار مى گیرند و به دنبال آن قطعاً کیفیت زندگیشان بهبود مى یابد.

به عبارت دیگر جنبه هاى روانى جراحى بینى شاید مهمتر از جنبه هاى ظاهرى آن باشد.

تعریف زیبایى چیست ؟ به چه بینى اى زیبا گفته مى شود ؟

مفهوم زیبایى از نظر افراد ، نژادها و ملتهاى مختلف و حتى سن هاى مختلف متفاوت مى باشد. به عبارت دیگر زیبایى در چشمهاى بیننده است یعنى اینکه ممکن است بینى و یا صورتى از نظر یک نفر زیبا باشد ولى از نظر فرد دیگرى زیبا نباشد پس این چشم فرد بیننده است که مشخص مى کند چیزى زیباست یا زشت.

از زمانهاى قدیم نقاشان و هنرمندان اندازه ها و نسبت هایى را براى اجزاى صورت و بینى در نظر گرفته اند که این نسبت ها و اندازه ها در حال حاضر هم در هنگام جراحى مورد استفاده قرار مى گیرد. مثلاً صورت را به سه قسمت مساوى تقسیم مى کنند قسمت بالایى از محل روئیدن مو تا ریشه بینى ، قسمت دوم از ریشه بینى تا زیر بینى ( محل چسبیدن لب به بینى ) و قسمت سوم از زیر بینى تا انتهاى چانه و یا بصورت عمودى صورت به پنج قسمت مساوى تقسیم مى شود. زوایایى را براى

قسمت هاى مختلف صورت و خصوصاً بینى در نظر مى گیرند؛ مثل زاویه بین پیشانى و بینى، زاویه بین بینى و لب و زوایاى متعدد دیگر.

ولى نکته مهم این است که بینى هر کس متعلق به خود فرد است و این بینى باید با بقیه اجزاى صورت در نظر گرفته و به منزله یک مجموعه به آن نگاه شود و بعد از جراحى، هماهنگى بین بینى و بقیه اجزاى صورت ( پیشانى ، چشم ، ابرو ، گونه ، چانه ، لب ها ) حفظ گردد. آناتومى و توازن بینى با بقیه اجزاى صورت نقش مهمى در جذاب شدن و زیبا به نظر رسیدن صورت ایفا مى کنند. وقتى یک عمل جراحى خوب انجام شده است که در عین زیبایى ، طبیعى بودن بینى حفظ شود و بینى در کل صورت حل شود و بقیه اجزاى صورت مثل چشم ها و لب ها مشخص تر شوند و حالت و جذابیت خودشان را بیشتر نشان دهند.

نکته اى که باید بیماران محترم به آن توجه خاص داشته باشند این است که زیبایى بینى لزوماً به معناى کوچک شدن بینى نیست، بلکه زیبایى بینى در گرو تناسب قسمت هاى مختلف بینى و همچنین تناسب کل بینى با قسمت هاى مختلف چهره است. هدف جراحى زیبایى بینى زیباتر به نظر رسیدن چهره است نه صرفاً کوچک کردن بینى. چه بسیار بینى هایى که با وجود اندازه هاى بسیار کوچک نه تنها به زیبایى چهره اضافه نکرده اند، بلکه تناسب قبلى را هم از بین برده و باعث غیر طبیعى و ناخوشایند شدن چهره شده اند.

آیا درعمل رینوپلاستى تفاوتى بین بینى هاى مختلف وجود دارد؟

بینى از اجزاى مختلف ( پوست ، غضروف ، استخوان ) تشکیل شده است، شکل ، اندازه ، ضخامت و قوام اجزاى تشکیل دهنده بینى روى نحوه عمل جراحى مؤثر بوده و بعضاً محدودیت هایى را براى جراح بوجود مى آورد به طور مثال جراحى بینى هایى که پهن بوده و پوست ضخیم و بافت غضروفى نرم و بدون استحکام دارند ( بینى هاى گوشتى ) با بینى هاى استخوانى که پوست نازک و استحکام غضروفى کافى دارند متفاوت مى باشد. براى اصلاح بینى هاى گوشتى باید از روش تقویت اسکلت بینى به منظور افزایش حمایت از بافت هاى نرم بینى استفاده کرد. لذا جراحى این نوع بینى ها با استفاده از تکنیک هاى جدید على رغم محدودیت هاى اناتومیک با نتایج خوب و مطلوب همراه است. با ابداع روش هاى جدید جراحى، باید به این نظر عامیانه که جراحى بینى هاى گوشتى با موفقیت همراه نیست به دیده تردید نگریست. البته بیمارانى که پوست ضخیم و

بینى گوشتى دارند باید حوصله بیشترى بخرج دهند، چرا که از بین رفتن تورم و شکل گیرى این نوع بینى ها نیاز به مدت زمان طولانى تر دارد.

چه سنى براى جراحى بینى مناسب است ؟

بعد از سن بلوغ اگر رشد جسمى و ذهنى فرد کامل شده باشد، انجام جراحى امکان پذیر است و بعد از آن هم محدودیت سنى خاصى وجود ندارد.

جراحى به چه روشهایى صورت مى گیرد ؟

جراحى به دو روش باز “Open” و بسته “Close” انجام مى گیرد که در روش اول محل برش جراحى از زیر بینى مى باشد و در نوع بسته برش هاى جراحى از داخل بینى انجام مى گیرد.

انتخاب هر کدام از این روش ها بستگى به شکل بینى و تجربه جراح براى استفاده از آن ها دارد. در هر یک از این روش ها، اثر برش جراحى روى پوست باقى نمى ماند.

تامپون بینى چیست و آیا در همه انواع رینوپلاستى استفاده مى شود ؟

تامپون بینى نوار پارچه اى آغشته به پماد است که بعد از جراحى بینى براى جلوگیرى از خونریزى و چسبندگى مخاطى، داخل حفره بینى گذاشته شده و به مدت یک تا چند روز در محل باقى مى ماند ولى با توجه به روش هاى مدرن رینوپلاستى نیازى به استفاده از تامپون نمى باشد. لذا بیماران بلافاصله پس از عمل براحتى مى توانند از طریق بینى تنفس کنند و راه بینى بعد از جراحى مسدود نمى گردد.

آیا عمل رینو پلاستى فقط با بیهوشى عمومى انجام مى شود ؟

براى عمل رینو پلاستى مى توان از سه روش:

  • بیهوشی عمومی General Anesthesia
  • IV Sedation که از داروى خواب آور و ضد درد استفاده شده ولى بیهوشى کامل نمى باشد.
  • Local Anesthesia که در این روش فقط از داروى بى حسى استفاده مى شود.

آیا بعد از عمل رینوپلاستى لازم است بیمار در بیمارستان بسترى شود ؟

خیر. این عمل بصورت سرپایى بوده و بعد از عمل بیمار مى تواند بعد از چند ساعت بیمارستان را ترک نماید ولى در موارد خاص ممکن است بیمار یک شب در بیمارستان بسترى شود.

مدت زمان عمل رینوپلاستى چقدر است و مدت زمان بهبودى کامل چه مدت مى باشد ؟

مدت زمان عمل بستگى به نوع بینى و کارهاى متفاوتى دارد که باید روى بینى انجام شود. که معمولاً بین ۲ تا ۳ ساعت زمان مى برد. تا یک هفته روى بینى ( یک محافظ پلاستیکى) Splint  گذاشته و بعد از یک هفته بخیه ها کشیده و به مدت سه  هفته روى بینى با چسب کاغذى پوشانده مى شود. بعد از سه هفته نیازى به چسباندن چسب روى بینى نمى باشد. بعد از عمل مختصر کبودى و تورم اطراف بینى و صورت وجود دارد که بعد از یک هفته تا ۱۰ روز بهبود مى یابد لذا بیمار حداکثر بعد از یک هفته مى تواند در محل کار حاضر شود.

میزان خونریزى در عمل رینوپلاستى چقدر است؟ آیا خون زیادى از دست مى رود ؟

با توجه به روش هاى جدید بیهوشى و روش هاى مدرن جراحى، میزان خونریزى در این عمل فوق العاده کم بوده و معمولاً از میزان خونى که براى آزمایش هاى قبل از عمل از بیمار گرفته مى شود کمتر مى باشد.

چه مدت بعد از عمل، بینى شکل طبیعى پیدا مى کند؟

یک ماه بعد از عمل حدوداً ۸۰ درصد تورم بینى از بین مى رود ولى زمان مناسب براى ارزیابى بینى ۶ ماه تا یک سال بعد از عمل جراحى مى باشد.

چه زمانى براى عمل جراحى مجدد، مناسب مى باشد؟

جراحى مجدد بینى باید حداقل یک سال بعد از جراحى قبلى صورت بگیرد.

آیا انجام جراحى هاى دیگر بینى در حین عمل رینوپلاستى امکان پذیر است ؟

اگر بیمار مشکل انحراف بینى ، پولیپ هاى کوچک ، بزرگى شاخک هاى تحتانى و میانى و بعضى از مشکلات خفیف سینوسى داشته باشد در حین عمل رینوپلاستى مى توان آنها را هما صلاح نمود.

چه مراقبت هایى بعد از عمل رینوپلاستى باید انجام شود ؟

-۱ در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بعد از عمل استفاده از کیسه یخ اطراف بینى براى کاهش تورم و کبودی الزامی است.

-۲ شستشوى داخلى بینى با سرم نمکى از چند ساعت بعد از عمل به مدت سه هفته

-۳ خوددارى از زور زدن و فین کردن در چند هفته اول بعد از جراحى.

-۴ خوابیدن بصورت نیمه نشسته با زاویه ۳۰ درجه در چند هفته اول براى جلوگیرى از تورم.

-۵ خوددارى از ورزش هاى سنگین و فعالیت بدنى شدید تا دو ماه بعد از جراحى

-۶ خوددارى از خوردن غذاهایى که نیاز به جویدن طولانى دارد در هفته هاى اول جراحى.

-۷ استحمام بطریقى که سر و تنه جداگانه شستشو شود و پانسمان روى بینى خیس نشود، بلامانع مى باشد.

-۸ خوردن آناناس تازه و آب کرفس در کاهش تورم و کبودى موثر است.

-۹ در چند روز اول غذاهاى نرم استفاده شود.

-۱۰ در طى روزهاى اول بعد از جراحى باید از هرگونه ضربه به بینى پرهیز شود.

-۱۱ در هفته هاى اول بعد از جراحى، بینى نباید در معرض نور آفتاب قرار گیرد چرا که سباعث تورم بینى خواهد شد.

-۱۲ مسافرت، یک هفته بعد از عمل بلامانع است.

عوارض جراحى رینوپلاستى چیست ؟

عوارض جراحى به دو دسته کوتاه مدت و دراز مدت تقسیم مى شود:

عوارض کوتاه مدت: شامل خونریزى، تورم و کبودى شدید، عفونت داخل بینى، تجمع خون داخل تیغه وسطى بینى، عفونت پوست بینى بصورت جوش هاى چرکى.

عوارض بلند مدت: بصورت سوراخ شدن تیغه وسطى بینى، فرورفتگى یا برجستگى قسمت هاى غضروفى یا استخوانى، افتادگى نوک بینى، انسداد راه تنفس، انحراف قسمت خارجى بینى.

اگر این عمل با دقت و حوصله کافى و توجه خاص به اصول اناتومیک و فیزیولوژیک بینى توسط پزشک متخصصى که تجربه کافى، مهارت لازم و ذوق هنرى و نگاه هنرمندانه داشته باشد؛ انجام گیرد قطعاً رضایت خاطر بیمار تامین شده و هیچکدام از عوارض فوق، پدیدار نخواهند شد.

اعمال جراحى و روش هایى که براى جوانسازى صورت و بهبود تناسب اجزاى صورت انجام مى گیرند

  • در بیمارانى که استخوان چانه کوچک، کوتاه و به سمت عقب باشد و یا اینکه طول استخوان چانه بلند و یا بیش از اندازه جلو باشد، به دو طریق جراحى استخوان چانه (Genioplasty) و یا استفاده از پروتز چانه، قابل اصلاح مى باشند.
  • بیمارانى که رشد استخوان فک بالا و گونه هایشان کافى نباشد، با استفاده از پروتز ثابت گونه قابل اصلاح مى باشند که در اینگونه موارد با برشى که در ناحیه زیر لب فوقانى داده مى شود، مى توان پروتز مناسب را در محل گونه جا گذارى نمود.

بیمارانى که لب هاى باریک همراه با خط لب نازک دارند با استفاده از پروتزهاى دائمى لب و یا تزریق ژل، قابل ترمیم و بزرگ شدن مى باشند ( با بى حسى موضعى از گوشه لب).

بیمارانى که افتادگى پلک بالا و پایین دارند از طریق جراحى و برداشتن پوست اضافى اطراف پلک، قابل اصلاح مى باشند.

  • براى بر طرف کردن چین هاى صورت در نواحى پیشانى ، خط اخم، اطراف چشم ها، مى توان از داروى بوتاکس Botox استفاده کرد. میزان ماندگارى این ماده در افراد مختلف متفاوت بوده و بین ۳ تا ۶ ماه مى باشد.
  • براى بر طرف کردن چین هاى عمیق نواحى صورت از مواد پرکننده یا Filler که بصورت ژل بوده و از جنس اسید هیالورونیک مى باشد، مى توان استفاده کرد. این نوع ژل فاقد هرگونه عارضه بوده چرا که جنس آن از خود بدن بوده و بین ۶ ماه تا یک سال جذب بدن مى شود.

البته از موادى که ماندگارى بیشترى هم دارند مى توان استفاده کرد اما در اینگونه موارد شانس بروز عوارض افزایش مى یابد.

  • یکى از راه هایى که براى جوانسازى صورت مورد استفاده قرار مى گیرد، استفاده از چربى هاى خود فرد مى باشد که از ناحیه شکم و ران ها برداشته شده و در قسمت هاى مختلف صورت، تزریق مى گردد.
  • از لیز هاى مختلف و دستگاه رادیو فرکونسى RF هم مى توان براى جوانسازى و پیشگیرى از افتادگى پوست صورت استفاده کرد.