ایران، تهران، میدان اقدیسه ، خیابان اراج ، خیابان 22 بهمن ، بیمارستان نیکان
با ما تماس بگیرید: 09123802850 - 02129121060

جراحی انحراف بینی

سپتوپلاستى (Septoplasty) = جراحى انحراف تیغه وسطى بینى
سپتوپلاستى عمل جراحى مى باشد که براى اصلاح تیغه وسطى بینى که موجب انسداد راه هوایى بینى شده است انجام مى گیرد.
تیغه وسطى بینى( سپتوم) تیغه اى است که بینى را به دو قسمت مجزا تقسیم مى کند ، این تیغه در قسمت جلو از غضروف و در قسمت پشت از استخوان تشکیل شده و دو طرف آن با مخاط بینى پوشیده شده است.
وقتى سپوم کج باشد باعث انسداد یک طرفه یا دو طرفه بینى مى شود همچنین مى تواند دهانه خروجى سینوس هاى صورتى را بسته و مانع تخلیه ترشحات آنها شود که این امر منجر به عفونت هاى مکرر سینوس و سینوزیت مى شود.
بیش از٨٠ درصد افراد جامعه درجاتى از انحراف تیغه وسطى بینى دارند که ناشى از ضربات وارده به بینى شکستگى و در خیلى از موارد مادرزادى مى باشد ، در موارد شدید انحراف تیغه بینى انتهاى کج شده ممکن است در یکطرف سوراخهاى بینى مشاهده شده و باعث غیر قرینه شدن سوراخهاى بینى و انحراف قسمت خارجى بینى مى شود.
انحراف تیغه وسطى بینى علاوه بر انسداد نسبى یا کامل یک طرفه یا دو طرفه بینى مى تواند باعث خشکى مخاط بینى و به دنبال آن ایجاد خونریزى از بینى ، سردرد و درد صورت ، ترشحات پشت حلق ، خرخر شبانه و وقفه تنفسى حین خواب گردد.
مواردى که انحراف بینى خیلى شدید باشد و درمان نشود با افزایش سن مى تواند به مشکلات قلبى و ریوى منجر گردد.

انحراف بینى چگونه تشخیص داده مى شود؟
این بیمارى از طریق معاینه توسط پزشک متخصص ، انجام سى تى اسکن و انجام آندوسکوپى بینى قابل تشخیص مى باشد.

عمل سپتو پلاستى چگونه انجام مى گیرد؟
عمل سپتو پلاستى از داخل بینى انجام مى گیرد و هیچگونه جاى جراحى روى صورت و بینى باقى نمى ماند برش کوچکى در قسمت داخلى بینی روى مخاط ایجاد شده و از آن طریق قسمتهایی از غضروف یا استخوان که باعث انسداد راه هوایى شده خارج گردیده و بعد از صاف کردن و تغییر شکل دادن مجددا به محل اصلى خودشان برگردانده شده و توسط بخیه هاى قابل جذب و اسپلینت مخصوص فیکس مى شوند دکتر احمدى معمولا از تامپون یا مش استفاده نمى کنند لذا بیمار بلافاصله بعد از عمل مى تواند از راه بینى تنفس کند در نتیجه درد و ناراحتى قابل ملاحظه اى نداشته و جراحى براى بیمار راحت تر و قابل تحمل تر مى گردد.

مش یا تامپون چیست؟
نوار پارچه اى بلند و باریک آغشته به پماد که بعد از عمل داخل بینى گذاشته مى شود و بعد از ۴٨ تا ٧٢ ساعت خارج مى گردد.
سپتوپلاستى معمولا تحت بیهوشى عمومى یا مجموعه اى از بی حسى موضعى و مواد خواب آور انجام مى شود و حدودا ۴۵ دقیقه تا یک ساعت و نیم طول مى کشد ، بیمار چند ساعت بعد از عمل از بیمارستان یا کلینیک مرخص مى گردد.

مراقبت هاى بعد از عمل
تا چند روز بعد از عمل مختصر ترشح خونابه اى از بینى خارج مى شود که کاملا طبیعى است.
مختصر تورم و احساس سوزش در محل جراحى و بینى وجود دارد که براى شما مسکن تجویز مى گردد ولى معمولا نیازى به استفاده از آنها پیدا نمى کنید.
به مدت یک هفته براى شما آنتى بیو تیک مناسب تجویز مى گردد.
شستشوى بینى با محلول سرم نمکى به مدت دو هفته لازم است.
داخل بینى را با پماد جنتا مایسین یا ویتامین (آ) چرب نمایید.
فین کردن و زور زدن و انجام فعالیت هاى سنگین ورزشى که به سر و صورت فشار وارد کند تا دو هفته ممنوع است.
شما مى توانید حداکثر بعد از ۴٨ تا ٧٢ ساعت به سر کار خود برگردید.
رژیم غذائی خاصى لازم نمى باشد ولى بهتر است از خوردن غذاهاى داغ در ٢۴ ساعت اول بعد از عمل اجتناب نمایید.

آیا سپتوپلاستى تغییرى در شکل ظاهرى بینى ایجاد مى کند؟
سپتو پلاستى معمولا تغییر خاصى در شکل ظاهرى بینى ایجاد نمى کند مگر اینکه همراه با رینوپلاستى (جراحى زیبایى بینى) انجام شود.
بعضى از مواقع ممکن است انجام سپتو پلاستى غیر قرینگى موجود در قسمت جلو بینى را بهبود بخشد.


آیا مى توان سپتوپلاستى را با اعمال جراحى دیگر بصورت هم زمان انجام داد؟
اگر بیمار پولیپ بینى ، سینوزیت ، بزرگى شاخک هاى بینى و انحراف قسمت خارجى بینى یا بینى بزرگ داشته باشد مى توان علاوه بر سپتوپلاستى عمل پولیپکتومى ، آندوسکوپى سینوس کاهش حجم شاخکها و رینوپلاستى (جراحى زیبایى بینى) را انجام داد .

عوارض احتمالى عمل سپتو پلاستى چیست؟
خونریزى بینى ، سوراخ شدن تیغه وسطى بینى بعلت آسیب مخاطى ، تجمع خون بین دو طرف سپتوم و گرفتگى مختصر راه بینى بعد از چند ماه به علت حافظه غضروفى (حالتى که بدن تمایل دارد غضروف هاى صاف شده را مجددا به حالت اولیه برگرداند)