ایران، تهران، میدان اقدیسه ، خیابان اراج ، خیابان 22 بهمن ، بیمارستان نیکان
با ما تماس بگیرید: 09123802850 - 02129121060

جراحي زيبائي گوش

جراحى زیبایى گوش (اتوپلاستى) Otoplasty
شکل و نحوه اتصال گوش به صورت تاثیر به سزایى در زیبایى و جذابیت صورت دارد. گوشهایى که بیش از حد معمول بزرگ و از صورت فاصله دارند تاثیر ناخوشایندى در بیننده ایجاد مى کنند. این افراد معمولا با استفاده از نحوه آرایش موها و بلند نگه داشتن موها سعى در پنهان کردن گوش ها دارند ولى این امر بعضاً در آقایان قابل انجام نمى باشد. تعداد زیادى از کسانى که گوشهاى برجسته و بیرون زده دارند معمولاً از عدم اعتماد به نفس رنج مى برند.
کودکان با گوشهاى برجسته و بیرون زده معمولا در مدرسه مورد تمسخر و آزار و اذیت همکلاسان قرار مى گیرند و این امر مى تواند موجب عدم اعتماد به نفس ، گوشه گیر شدن و در نهایت افت تحصیلى آنها گردد.
جراحى زیبایى گوش (اتوپلاستى ) علاوه بر باز گرداندن زیبایى به صورت و ایجاد تناسب در ترکیب چهره مى تواند از نظر روحى هم اعتماد به نفس بیشترى در فرد ایجاد کند.


عمل جراحى زیبایى گوش (اتوپلاستى) در چه سنى انجام مى شود؟
این عمل از ۶ سالگى تا ۴۵ سالگى قابل انجام است. با افزایش سن خاصیت انعطاف پذیرى غضروف هاى گوش به تدریج از بین مى رود لذا انجام این عمل ممکن است بعد از ۴۵ سالگى با نتیجه خوبى همراه نباشد.

آیا جراحى زیبایى گوش (اتوپلاستى ) فقط با بیهوشى عمومى انجام مى شود؟
اتو پلاستى را مى توان با :
١-بیحسى موضعى ٢- IV Sedation ٣- بیهوشى عمومى انجام داد.
دکتر احمدى براى انجام جراحى اتو پلاستى در بزرگسالان از IV Sedation (حالتى که درآن از طریق رگ به بیمار داروى آرام بخش و خواب آور تزریق مى شود و همزمان محل برش جراحى با داروى بیحس کننده بى حس مى شود) استفاده مى کنند. با این روش نه تنها بیمار هیچگونه دردى ندارد بلکه هوشیار بوده و مى تواند با پزشک همکارى لازم را انجام دهد.
اتو پلاستى در کودکان با بیهوشى عمومى انجام مى شود.

 

عمل جراحى اتو پلاستى چگونه انجام مى گیرد؟
ابتدا محل برش و میزان جابجایى لاله گوش به سمت عقب در پشت گوش علامتگذارى مى شود و بعد از برش پوست و مشخص شدن غضروف ، تغییرات لازم روى غضروف انجام شده و توسط نخهاى غیر قابل جذب به پریوست استخوان ماستویید فیکس مى گردد ، این روش جراحى امکان جابجایى و بازگشت را به حداقل مى رساند. بعد از ثابت کردن غضروف محل برش جراحى با نخ ظریف بخیه مى شود.

آیا بعد از عمل جاى برش جراحى باقى مى ماند؟
با توجه به اینکه محل برش در پشت گوش مى باشد و از نخهاى ظریف استفاده مى شود بعد از چند ماه هیچگونه اثرى از محل برش باقى نمى ماند.

 

بخیه و پانسمان روى گوش در چه زمانى برداشته مى شود؟
یک هفته بعد پانسمان روى گوش برداشته شده و بخیه ها کشیده مى شود در این زمان تغییرات انجام شده و نتیجه عمل کاملا مشهود است.
لازم است به مدت دو هفته شبها از Head Band (هد بند) استفاده کنید زیرا لاله گوش را در محل جدید نگه داشته و صدمات احتمالى هنگام خواب را کاهش مى دهد.

مراقبت هاى بعد از عمل زیبایى گوش (اتوپلاستى)
۱-چند ساعت بعد از عمل از بیمارستان مرخص خواهید شد.
۲-بعد از عمل اتوپلاستى مختصر درد ، کبودى و تورم در پشت و لاله گوش وجود دارد که به تدریج در عرض چند روز از بین مى رود.
۳-در زیر پانسمان کمى احساس خارش و سوزش خواهید داشت که کاملا طبیعى است ولى به هیچ وجه نباید پانسمان روى گوش را دستکارى و یا باز کنید.
۴-در صورت وجود درد مى توانید از مسکن هاى ساده مثل استامینوفن استفاده کنید.
۵-استفاده از آنتى بیوتیک مناسب براى پیشگیرى از عفونت بمدت یک هفته لازم است.
۶-اگر با پانسمان روى گوشهایتان مشکلى ندارید بعد از سه روز مى توانید به سر کارتان برگردید
در غیر این صورت باید تا یک هفته صبر کنید و بدون پانسمان و با ظاهر جدید به محل کار برگردید.
۷-بعد از جراحى از دستکارى و خم کردن لاله گوش بمدت یک ماه و یا بیشتر خود دارى کنید.
۸-حسهاى غیر معمول مثل خارش و یا بى حسى در خط برش و پشت گوش ممکن است وجود داشته باشد که معمولا بعد از ۶ ماه بر طرف خواهد شد.

عوارض احتمالى جراحى زیبایى گوش (اتوپلاستى)
هر عمل جراحى عوارض و ریسک هاى خاص خودش را دارد ولى این عمل مى تواند عوارض احتمالى زیر را داشته باشد:
خونریزى ، تورم شدید ، هماتوم ، گوش گل کلمى (Cauliflower ) ، بیش از اندازه عقب رفتن لاله گوش ، عقب نرفتن کافى لاله گوش ، بی حسى دائم پشت گوش ، غیر قرینه شدن گوشها ، ایجاد اسکار و جاى برش در پشت گوش (Hypertrophic Scar)
حدود ۵٪ از کسانى که تحت عمل جراحى زیبایى گوش قرار مى گیرند ممکن است به عمل مجدد نیاز داشته باشند.
تمام تلاش دکتر احمدى بر این است که هیچکدام از عوارض ذکر شده ایجاد نشود و همیشه لبخند رضایت را بر لبان بیماران عمل شده ببیند.