ایران، تهران، میدان اقدیسه ، خیابان اراج ، خیابان 22 بهمن ، بیمارستان نیکان
با ما تماس بگیرید: 09123802850 - 02129121060

جراحي پلك (بلفاروپلاستي)

جراحى پلک (بلفاروپلاستى)Belepharoplasty –
چشم ها تاثیر بسزایى در زیبایى صورت دارند با نگاه کردن در چشمها مى توان به خوشحالى ، عصبانیت ،خستگى ،تنفر و غمگین بودن افراد پى برد. معمولا اولین ارتباط انسانها از نگاه کردن در چشمان شروع مى گردد ، لذا ظاهر چشم ها تاثیر زیادى در قضاوت اولیه انسانها نسبت به یکدیگر دارد.
با افزایش سن پوست ناحیه پلک ها خاصیت الاستیکى و قوامش را از دست داده و حالت افتادگى پیدا مى کند ، چربى هاى اطراف چشم از محل طبیعى خارج شده و باعث ایجاد پف و برجستگى در پلک تحتانى و پلک بالایى مى شود.
عضلات اطراف چشم و پلک ها نیز با افزایش سن از حد معمول شل تر مى شوند مجموعه این تغیرات باعث مى شود چهره فرد سالخورده و خسته بنظر برسد. بعضاً بعلت افتادگى بیش از حد کناره پلک بالایى و ابروها میدان دید طرفى کاهش پیدا مى کند و احساس سنگینى در پلکها بوجود مى آید.

منظور از جراحى زیبایى پلک یا بلفاروپلاستى چیست؟
بلفاروپلاستى یا جراحى زیبایى پلک عملى است که به منظور اصلاح تغییرات ایجاد شده در پلک انجام مى شود. در این عمل با برداشتن پوست ، چربى ، عضله اضافى و اصلاح موقعیت پلک ظاهر فرد بطرز قابل توجهى بهتر شده و قیافه اى جوان تر و شاداب تر پیدا مى کند. نتایج ایجاد شده از این جراحى سالها باقى مى ماند ولى با افزایش سن ممکن است مجدداً تغیراتى در شکل پلک ها ایجاد گردد.


جراحى پلک معمولاً در چه سنى و در چه کسانى انجام مى شود؟
جراحى پلک معمولاً از سن ٣۵ سالگى به بعد و بیشتر در افرادى که افتادگى پلک فوقانى یا پُف زیر چشم دارند انجام مى گیرد این عمل تاثیرى روى چروک هاى اطراف چشم ، خطوط بین ابرو و پیشانى ، هاله سیاه اطراف چشم و افتادگى ابرو ندارد.

جراحى پلک به چه روشى انجام مى گیرد؟

بلفاروپلاستى تحت بی حسى موضعى و یا IV Sedation قابل انجام مى باشد.
این عمل بصورت سرپایى انجام مى گیرد و نیازى به بسترى شدن در بیمارستان وجود ندارد.
مدت زمان عمل بین ١.۵ تا ٢ ساعت مى باشد.

جراحى پلک (بلفاروپلاستى) چگونه انجام مى شود؟
در جراحى پلک فوقانى ابتدا محل برش توسط پزشک با دقت کامل اندازه گیرى و روى پوست علامتگذارى مى شود سپس از طریق برش ایجاد شده پوست ، عضله و چربى اضافه برداشته مى شود و محل برش با نخ هاى ظریف بخیه مى شود.
در جراحى پلک تحتانى نیز ابتدا محل برش در چین ظریفى که در زیر مژه ها قرار دارد علامتگذارى شده و بعد از طریق این برش چربى هاى اضافه زیر پلک آزاد شده و به محلهایى که خالى مى باشد انتقال داده مى شود در بعضى موارد لازم است که مقدارى از چربى و پوست اضافى را نیز برداشت و محل برش را با نخ هاى ظریف بخیه کرد.

مراقبت هاى بعد از عمل بلفاروپلاستى
١-کمپرس سرد در ۴٨ ساعت اول بعد از عمل
٢-بالا نگه داشتن سر به کم شدن کبودى و تورم کمک مى کند.
٣-مختصر کبودى و تورم پلکها و اطراف چشم وجود دارد که معمولا بعد از یک هفته تا ده روز از بین مى رود.
۴-مختصر درد و احساس کشش در پلک ها وجود دارد که با مصرف مسکن بر طرف خواهد شد.
۵-در صورت وجود درد شدید و یا کاهش بینایى باید هر چه سریع تر به پزشکتان اطلاع دهید.
۶-در هفته هاى اول پس از عمل ممکن است حساسیت به نور و افزایش ترشح اشک از چشمها وجود داشته باشد که بتدریج از بین مى رود.
٧-بخیه ها معمولاً بعد از ۵ تا ٧ روز کشیده مى شوند در این مدت بهتر است استراحت کنید.
٨-لازم است محل بخیه ها با پماد جنتامایسین چرب شود.
٩-فعالیت هاى شغلى را می توانید یک هفته بعد از عمل از سر بگیرید.
١٠-بعد از عمل تا چند هفته بهتر است از عینک آفتابى استفاده کنید.
١١-سه تا چهار هفته بعد از عمل بهتر است از انجام فعالیت هاى شدید ورزشى خوددارى کنید.

عوارض عمل بلفاروپلاستى
در صورتى که عمل جراحى پلک توسط جراح با تجربه و متخصص انجام شود معمولا عارضه چندانى نخواهد داشت ولى مثل هر جراحى دیگر احتمال ایجاد عوارض خفیف وجود دارد که شامل موارد زیر مى باشند:
عفونت محل زخم ، تورم و کبودى پلک ، عدم تقارن محل برش در پلک راست و چپ ، ایجاد جوش هاى کوچک سفید رنگ در محل بخیه ها ، دو بینى یا تارى دید که همه آنها گذرا بوده و پس از چند هفته بتدریج از بین مى روند.
در بعضى افراد پس از جراحى ممکن است پلکها کاملاً بسته نشوند که این حالت بتدریج از بین خواهد رفت ولى در این مدت باید از قطره هاى اشک مصنوعى و یا پماد چشمى خصوصاً در موقع خواب استفاده کرد.